Pieczenie i swędzenie sromu. Jak leczyć?

kobieta trzymająca się za głowę

Swędzenie i pieczenie sromu to niestety dość częsta kobieca przypadłość. Powoduje duży dyskomfort, a nieleczona może doprowadzić nawet do poważnych stanów zapalnych, dlatego nie wolno bagatelizować takich dolegliwości.

Z czego wynika pieczenie oraz swędzenie okolic intymnych?

Podłoże tego typu przypadłości może być różne. W niektórych przypadkach świąd będzie wywoływany przez alergie (na przykład na środek do higieny intymnej czy proszek do prania), noszenie bielizny wykonanej z materiałów nieprzepuszczających powietrza czy depilacja okolic intymnych.

Nieprzepuszczająca powietrza bielizna powoduje nadmierne namnażanie się bakterii naturalnie występujących w tych okolicach. Przez to, mimo zachowania prawidłowej higieny, może dochodzić do nieprzyjemnych zakażeń.

Depilacja warg sromowych oraz okolic powinna być wykonywana przy wykorzystaniu kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Niestety, niektóre panie mają zbyt wrażliwą skórę i pomimo przetestowania wielu środków – nie mogą depilować okolic intymnych bez ryzyka wystąpienia podrażnień.

Jak zwalczyć dolegliwości?

Jeśli świąd jest spowodowany reakcją alergiczną, możliwe jest zwalczenie go domowymi sposobami. Wówczas wystarczy odstawić substancję uczulającą (uwaga: to może być wiele różnych rzeczy, między innymi proszek do prania, środek do higieny intymnej, a nawet podpaski czy tampony), zapewnić dopływ powietrza do okolic intymnych (przewiewna bielizna, a także w miarę możliwości rezygnacja z bielizny choć na kilka minut dziennie) oraz zastosować apteczne środki zmniejszające dolegliwości.

W tym dziale  Włoskie szampony. Czy warto je wybrać?

Panie, u których problem ze świądem oraz pieczeniem sromu pojawia się dość często, powinny również zrezygnować z używania myjek czy gąbek do higieny intymnej. Również aromatyzowane czy zapachowe lubrykanty erotyczne mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

Apteczne środki pierwszej pomocy przy pieczeniu sromu

W aptekach można znaleźć szereg środków przeznaczonych do minimalizowania nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze świądem oraz pieczeniem okolic intymnych. Przyjmują one różne formy, między innymi żeli lub tabletek dopochwowych.

Jednym z najpopularniejszych i zarazem najbardziej skutecznych środków tego typu jest Trivagin żel (https://gemini.pl/trivagin-zel-do-stosowania-pomocniczo-w-leczeniu-infekcji-okolic-intymnych-30-ml-9040443). Jest on polecany jako środek pomocniczy przy takich dolegliwościach, jak:

  • leczenie bakteryjnych oraz grzybiczych stanów zapalnych pochwy,
  • wyjałowienie pochwy przy antybiotykoterapii,
  • suchość pochwy wywołana antykoncepcją doustną,
  • uczuleniach na substancje chemiczne zawarte w proszkach do prania, podpaskach i innych kosmetykach mających styczność z okolicami intymnymi.

Trivagin może być stosowany także profilaktycznie przez te panie, które nie cierpią na żadne dolegliwości sromu czy pochwy, jednak często korzystają z takich miejsc publicznych jak baseny czy sauny. Taka forma zabezpieczenia nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, a może pomóc uchronić się przed infekcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *