Płaszcz to niezbędny element każdej garderoby. Wszechstronny i ponadczasowy, może spełniać różne funkcje w zależności od materiału, z którego jest wykonany. Przeważnie odzież wierzchnia jest mocno przez nas eksploatowana, więc wysoka jakość jest szczególnie istotna. Co warto wiedzieć wybierając zimowy płaszcz damski?
Z czego powinien być wykonany płaszcz?
To, z jakiego materiału uszyty jest płaszcz, jest kluczowe dla jego funkcjonalności. Wysoki komfort użytkowania zapewnią płaszcze wykonane z naturalnej wełny, najczęściej spotkać można wełnę owczą. To naturalne włókno zapewni ochronę przed zimnem, a jednocześnie dobrze odprowadzi wilgoć. Dobrym wyborem będą również płaszcze kaszmirowe. Kaszmir jest włóknem znacznie szlachetniejszym od wełny, trwalszym i delikatniejszym w dotyku. Niestety, jest też wielokrotnie droższy.
W przypadku płaszczy sportowych, przeznaczonych na długotrwałe przebywanie na śniegu i w niskich temperaturach, świetnie sprawdzą się płaszcze wypełniane puchem lub pierzem, uszyte z syntetycznym materiałów o wysokich właściwościach hydrofobowych.
Płaszcz damski – dlaczego warto inwestować w wełnę?
Dzięki właściwościom wełny, wykonane z niej płaszcze świetnie sprawdzają się w zimie. Nie elektryzują się, są bardzo ciepłe i zapewniają dobrą wentylację. To najlepszy wybór w przypadku eleganckich i casualowych płaszczy.
Stuprocentowa wełna może być kłopotliwa w utrzymaniu w dobrym stanie, dlatego często stosuje się mieszanki wełny z materiałami syntetycznymi, takimi jak poliamid czy poliester. Podnosi to trwałość płaszcza. Kupując płaszcz, warto sprawdzać skład na metce, ponieważ zdarza się, że płaszcz reklamowany jako wełniany, tak naprawdę zawiera jej niewiele. Optymalna domieszka syntetyków to 20%. Ważne by unikać dodatku akrylu, który zmniejsza komfort użytkowania, łatwo się mechaci i szybko ulega zniszczeniu.
Płaszcze zimowe na trudne warunki
W przypadku mocnej zimy, niskich temperatur i obfitych opadów śniegu, płaszcz wełniany może nie wystarczyć. Bardzo ważna w takich sytuacjach jest ochrona przed przemakaniem, którą najlepiej zapewniają materiały syntetyczne, często wzmacniane dodatkowymi powłokami hydrofobowymi.
Materiał zewnętrzny takich płaszczy wykonuje się z bardzo ciasno tkanych włókien syntetycznych, takich jak poliester czy nylon. Popularny Gore-tex jest jednym z nich. Zapewnia wysoką ochronę przed wiatrem i opadami deszczu i śniegu. Wnętrze zimowego płaszcza może mieć wypełnienie syntetyczne lub naturalne, najczęściej jest to pierze kacze lub gęsie. Puchowe wypełnienie jest lekkie i bardzo ciepłe, przez co jest jednym z najchętniej wybieranych. Z kolei syntetyczne wypełnienie przeważnie jest cięższe i większe objętościowo. Jest jednak znacznie tańsze i świetnie sprawdzi się u alergików, ze względu na brak alergenów oraz łatwiejsze pranie.
Jaki płaszcz wybrać?
Ostateczny wybór będzie zależeć od warunków, w których będziemy przebywać. W eleganckich i codziennych stylizacjach do pracy, wysokiej jakości płaszcz wełniany będzie idealny. Jeśli planujemy sporo czasu spędzać na zewnątrz, np. spacerując lub poruszając się komunikacją miejską, na typowo zimowe warunki lepszy może być płaszcz puchowy.