Zakupy on-line i dostawa. Na co zwracać uwagę?

zakupy online

Zakupy online już na dobre zagościły w polskich domach. Z kupowania w Internecie korzystają nie tylko młodzi. Starsze pokolenie dostrzegło zalety i również stara się nauczyć korzystania z Internetu. Na co jednak należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupów w sklepach internetowych?

Czas dostawy

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że większość paczek możemy dostać do 48 godzin. Jeśli zamówimy jednego dnia rano to kurier może nawet pojawić się w dzień następny. Jest to bardzo wygodne. Niestety jesteśmy uzależnieni od sklepu. Jeżeli magazyn szybko spakuje nasze zamówienie to dostaniemy go szybko. Jeśli coś się opóźni to dostawa może przedłużyć się o parę dni, jednak najczęściej dobre sklepu zawczasu o tym informują.

Zdecydowanie najdłużej trwa dostawa przesyłki pocztą polską. Czasami może wynieść nawet tydzień.

Jednym z opcji są paczkomaty inPOST, które pozwalają na odbiór paczki w o dowolnej porze dnia w ciągu 48 godzin. Czas dotarcia paczki do paczkomaty to najczęściej jeden dzień roboczy.

Formy i koszt dostawy

Na polskim rynku e-commerce istnieje sporo form dostawy. Możemy zamówić przedmiot za pośrednictwem Poczty Polskiej, do Paczkomatów, a także przez firmy kurierskie. Te prześcigają się w ofertach i cenach.

W dalszym ciągu to właśnie koszt dostawy ma znacznie. Przeciętna paczka będzie więc kosztowała około 12-15 zł przy przesyłce kurierskiej. Przy Paczkomacie i Poczcie Polskiej możemy zejść nawet poniżej 10 zł. Jeżeli wybierzemy zamówienie za pobraniem musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj to dodatkowe parę złotych.

W tym dziale  Sukienki dla babci na wesele

Podsumowując, sklepy internetowe oferują najczęściej dostawę:

  • Pocztą polską,
  • Kurierem,
  • Paczkomaty inPOST,
  • Odbiór osobisty.

Wady dostawy zakupów internetowych

Niestety wadą jest w dalszym ciągu umawianie się z kurierem. Jeśli zamówimy coś do domu to w wielu przypadkach kurier dostarczy nam zamówienie w godzinach 8-16. Oczywiście istnieje możliwość uzgodnienia innych godzin. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi opłatami.

Dlatego większość osób decyduje się na paczkomaty.

Kolejną wada jest często konieczność doliczenia kosztów przesyłki, chociaż wiele sklepów odchodzi od tego pomysłu po osiągnięciu pewnej kwoty zamówienia.

Sprzedawcy w Internecie

Zwracajmy uwagę na to od kogo zamawiamy. Może się zdarzyć, że przedmiot nie jest wysyłany z Polski tylko np. z Chin. To coraz częstsza praktyka niektórych sprzedawców. Dostawa może przez to przedłużyć się nawet do paru tygodni. Ryzykujemy też wpadnięciem na cło co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Sprawdź więc przewidywalny czas realizacji zamówienia. Jeżeli trwa on kilka tygodni, można mieć pewność, że wysyłka będzie z zagranicy.

Pomimo pewnego ryzyka związanych z zakupami online mają one wiele korzyści. Świadomy klient jest w stanie kupić tanio i rzeczy ze sprawdzonego źródła. Należy zachować ostrożność, ale zostanie to wynagrodzone.

W tym dziale  Jakie słodycze dodać do prezentu na walentynki?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *